Yağmur Ormanları Birliği nedir? Simgesi; kırmızı gözlü ağaç kurbağasıdır. Bu kurbağa tüm Yağmur Ormanları'nın sağlığının bir..

Yağmur Ormanları Birliği, Daniel Katz tarafından 1987 yılında, biyoçeşitliliği korumak ve sürdürülebilir geçim sağlama ortamı oluşturabilmek amacıyla kurulmuş çok önemli bir (Union) birliktir. Bu birlik belirli amaçlar doğrultusunda çiftçilerle, ormancılarla, çeşitli işletmelerle, araştırmacılarla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve hükümetlerle beraber çalışmaktadır. Rainforest Alliance ekolojik düzen için büyük anlam ifade eden, yararlı bir kuruluştur. Neler yapıyor?

Öncelikli olarak ülke ayrımı yapmadan, ormanları koruma altına alıyor. Çeşitli bitki türlerini yok olmaya karşı koruyor, bozulmuş arazileri gençleştirmeye çalışıyor, nehirleri ve akıntıları korumaya yardımcı olan peyzaj yönetimi sayesinde biyolojik çeşitliliği birçok dış tehlikelere karşı koruyor. Yağmur Ormanları Birliği sayesinde ormanlar, topraklar, nehirler, birçok bitki cinsi kısaca doğal hayatın tamamı korunma altına alınıyor ve devamlılığının sağlanmasına uğraşılıyor. Tarım ve çiftçiler destekleniyor, organik gıda tüketimi konusunda yardım veriliyor. İnsan haklarını savunuluyor ve iklim krizi gibi büyük çaplı tehditlere karşı her alanda ittifak kurmaya çalışıyorlar. Bunların yanında kahve yetiştiriciliğinden pazarlanmasına kadar, tüm endüstride çalışan bir çok kişinin adil ücret alması sağlanıyor. Kahve bünyesinde çalışanların ve aile bireylerinin gerekli sağlık ve eğitim hizmetlerini alabildiklerinden emin oluyorlar. Tropikal iklimde yaşayan ve geçimlerini kahve sektörü sayesinde devam ettiren yaklaşık 25 milyon kişinin hayatlarını iyi bir şekilde sürdürebilmelerini amaçlıyorlar.

Yağmur Ormanları Birliği Sertifikası

(Rainforest Alliance Certified™)

Belirli şartlardan sonra bu sertifikayı almayı kazanan çeşitli şirketler, kahve çiftlikleri veya küçük çiftçi grupları, kahve şirketleri gibi çeşitli işletmeler yıllık olarak ayrıntılı bir şekilde çevresel, sosyal ve ekonomik kriterler ile sıkı standartlara göre denetlenirler. Yağmur Ormanları Birliği’nin simgesi; kırmızı gözlü ağaç kurbağasıdır. Bu kurbağa tüm Yağmur Ormanları’nın sağlığının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Daha yeşil ve sağlıklı bir dünya için nasıl katkıda bulunabiliriz?

Tıpkı Fair Trade’de olduğu gibi Yağmur Ormanları Birliği’nin sertifikasına sahip yiyecek ve içecekleri tüketmeniz bu kuruluşa yardım olarak geri dönmektedir. Özellikle kahve şirketlerinin bazıları bu sertifikaya sahiptir. O şirketlerden kahve içerek bile bu birliğe yardımcı olabilirsiniz. Eğer ara sıra bağış yapmak isterseniz resmi sitesinden dilediğiniz tutarda bağış yapabilirsiniz.