Türk kahvesi ve filtre kahve farkları nelerdir? Filtre kahve, Türk kahvesi kadar kültürel bir anlam barındırmaz. Türk kahvesinin faL...

Türk Kahvesi ve Filtre Kahve Farkları

Türk kahvesi ve filtre kahve arasındaki fark nedir? Tarihsel süreçleri göz önüne alındığında Türk kahvesi 1640 yıllarında ortaya çıkmış geleneksel, eski kahvelerden birisi olarak bilinmektedir. Filtre kahve ise 1900’lü yılların başlarında Almanlar tarafından bulunmuş daha modern bir kahve demleme türüdür.

  • Filtre kahveler yalnızca sade olarak demlenebilirler. Ancak Türk Kahvesine yapılışı esnasında, şeker ya da herhangi bir aroma ilave edebilirsiniz. Filtre kahvede demleme esnasında müdahale etmek mümkün değildir. Müdahale ederseniz kötü bir şey içersiniz.
  • Filtre kahve’yi Türk kahvesi gibi köpüklü yapamazsınız.
  • Miktarları göz önüne alındığında Filtre kahve hacim olarak daha çoktur ancak etkisi Türk kahvesi kıyasla daha azdır. Buna rağmen Türk kahvesi her ne kadar az olsa da tadım olarak Filtre kahveye kıyasla daha güçlüdür.
  • Her iki kahve türü de, Espresso gibi kahvenin bal renginde bir kremasına sahip değildir. Bu ortak yönleriyle iki kahve türü de Espresso’yu andırmadığı için kahvenin aromalarını, özelliklerini tam olarak yansıtmazlar bu yüzden yöresel kahve çekirdeklerinin tadımlarında ikisi de kullanılmazlar.
  • TK ve Filtre kahve kolay hazırlanabilir iki kahvedir, her ikisi de ekonomiktir.
  • Türk Kahvesini ısının olduğu her yerde, herhangi bir kapta yapabilirsiniz. Filtre kahveyi demleyebilmek için çeşitli araçlar gerekir. Geleneksel kahvemizin daha pratik olduğunu söyleyebiliriz.
  • Türk kahvesi hazırlandıktan sonra dibinde kahvenin tortularını bırakan tek kahvedir ancak Filtre kahve onun gibi değildir, fincanın dibinde herhangi bir tortu bırakmaz. TK süzülmeden servis edilen tek kahvedir. Servis edilirken Türk kahvesinin yanında mutlaka su ile birlikte çikolata ya da lokum da servis edilir ancak filtre kahve da böyle bir şart yoktur. Her nasılsa Türk kahvesinin sunumu kahveden bile önemlidir ancak filtre kahve daha gösterişten uzak ve sadedir. Her ikisi de dünya çapında pek çok kitleye hitap ederken TK tıpkı Espresso gibi daha geleneksel bir kahve türü olarak bilinir ancak Filtre kahve daha çok dünyanın ortak malı gibidir.
  • Türk kahvesi bir kültürü yansıtır. Geleneksel olduğu için kız isteme gibi adetlerde tuzlu olarak da servis edilebilir. Filtre kahve, Türk kahvesi kadar kültürel bir anlam barındırmaz. Türk kahvesinin falına bakılabilirken, Filtre kahvede fala bakılamaz.
  • Her ikisi de çeşitli aromalara sahip olabilirler. Ancak filtre kahveye bir damlasakızı ya da Türk kahvesine bir fındık aroması yapıştırmak doğru değildir. İkisi de farklı eşsiz lezzetler sunarlar.
  • TK tıpkı filtre kahve gibi sütlü olarak hazırlanabilir. Ancak Filtre kahve süt konusunda daha zengin tatlara sahiplik yapabilir. Örneğin: Normal süt dışında fındık, badem gibi sütlerle de içilebilirken Türk kahvesinde bu tarz sütlerin kullanılması tadını bozmaktadır. Filtre kahve sütle kullanıldığında daha zengin tatlar sunduğunu söyleyebiliriz.