Moka Pot Nedir? Moka Pot, 1950'li yıllara gelindiğinde bir moda ikonu haline gelmiştir. Büyük veya pahalı Espresso makinelerine gerek..

Moka Pot Nedir? Nasıl Demlenir?

Moka Pot nedir? 3. demleme yöntemi olan Moka Pot, hem filtre kahve hem de Espresso yapmanın en pratik yoludur. Kendisine has harika bir tat sunar. Moka Pot, uzun zamandır kullanılan bir kahve demleme yöntemi olmasına rağmen ülkemizde son yıllarda daha yeni yeni duyulmaya başlamıştır. Kolay kullanışlılığı ve her ortamda rahatça hazırlanabilir olması nedeniyle gün geçtikçe popülaritesi de buna oranla hızlı bir şekilde artmaktadır.

Ocak üstü Espresso makinesi olarak da bilinen Moka Pot, kahve demlemek için kullanılan bir cezve türüdür. Suyu tutan bir taban, öğütülmüş kahve ile dolu bir filtre sepeti ve demlenmiş kahveyi toplayan bir üst bölmeden oluşur. Ocaktan gelen ısı, tabandaki suyu basınçlandırarak kahve telvesinden yukarıya ve üst hazneye zorlayarak zengin, Espresso benzeri bir kahve üretir. Moka pot, geleneksel Espresso makinelerine bir alternatiftir. Ayrıca kamplar için de ateş üzerinde harika bir seçenektir. Moka ne zaman bulundu? Bir İtalyan kahve demleme yöntemi olarak bilinen Mocha Pot, İtalyan mühendis Alfonso Bialetti tarafından 1933 yılında icat edilmiştir. Çok kısa bir süre içerisinde de tüm ülke içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonralarında da İtalyan kültürünü yansıtan bir gelenek olarak yerini almıştır. Zaman geçtikçe turizm ve pazarlama gibi sektörel etkenler ile dış pazarlara yayılma göstermiştir ve dünyada tanınırlığı artmıştır.

Moka Pot, 1950’li yıllara gelindiğinde bir moda ikonu haline gelmiştir. Büyük veya pahalı Espresso makinelerine gerek kalmadan, herkesin evinde kolayca Espresso hazırlayabileceği (Express) bir demleme çeşidi olarak çıkış yapmayı amaçlamıştır ve bu amacına da çok geçmeden de ulaşmayı başarmıştır. Bu kahve demleme yönteminin güzel yanlarından birisi ise kendisine özgü bir tat oluşturmasıdır. Ne makinelerde hazırlanan Espresso kahvesi kadar güçlü ne Drip Coffee kadar yumuşa bir lezzet sunmaktadır. Üstelik Moka Pot ile hazırlanan kahveler Espresso’nun zengin kremasına da sahiptir. Moka pot nedir? Isı ve basınçtır. Bu iki unsur moka pot için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Moka Pot nasıl demlenir? Her şeyden önce alt chamber sıcak su ile doldurun, ardından kahve basketini kahveyle tozuyla tamamen doldurun ancak sakın sıklaştırmayın. Bu işlemi yaparken narin olmaya çalışın, kahveyi ekledikten sonra herhangi bir basınç uygulamayın. Daha sonrasında nemli bi havlu yardımıyla üst chamberi, pota iyice sıkılayın. Ardından Moka Potu, düşük sıcaklık üzerinde demlemeye bırakın. Moka Pot tıpkı Türk kahvesi gibi köpürmeye başladığı zaman ocaktan alın ve alt chamberi kısa bir süre normal çeşme suyuna tutun. Hepsi yalnızca bu kadar, kahve hazır.

Moka pot kahvesi nasıl öğütülmelidir? Moka Pot’a uygun olarak öğütülmüş kahvenin inceliği, Espresso’nun çekim ayarından biraz daha kalın olmalıdır. Bu ince detay, demlenen kahvenin tadında büyük ölçüde etkilidir. Bu yüzden grinder ayarlarında gereken hassasiyeti göstermeniz oldukça önemlidir. Eğer bir kahve öğütücüsüne sahip değilseniz, kahvenizi temin ederken, ince olarak öğütülmesini her zaman tembihleyiniz. Moka pot nasıl hazırlanır? Moka pot kullanarak kahve yapmak için basit bir tarif:

Gerekenler:

 • Moka potu
 • İnce öğütülmüş kahve tozu
 • Ateş yada ısı

Talimatlar:

 1. Moka potunun taban kısmını sıcak suyla doldurun.
 2. Filtre sepetini tabana yerleştirin ve ince öğütülmüş kahve ile doldurun.
 3. Üst hazneyi tabana yerleştirin ve sıkıca vidalayın.
 4. Moka potunu bir ocağa yada sıcak bir plakaya yerleştirin.
 5. Kahvenin üst hazneye akmaya başlamasını bekleyin.
 6. Kahve akmaya başladığında, kaynamayı önlemek için ısıyı azaltın.
 7. Üst hazne dolduğunda moka potu ocaktan alın.
 8. Kahvenizi fincanınıza dökün ve tadını çıkarın.

Tabandaki suyun buharlaşmasına izin vermeyin, bu moka pota zarar verir ve kahvenizin tadını etkiler.