Çekirdek Kahve Nasıl Saklanır ? Son kullanma tarihleri (SKT ya da STT) genellikle 12 ay veya 18 ay olarak belirlenir. Ardından kahve paketi...

Çekirdek kahve nasıl saklanır? Kahve nasıl muhafaza edilir? Kahveyi doğru saklamak neden önemlidir? Kahvenin taze kalması lezzetini ve aromasını koruması açısından önemlidir. Peki paketleme işleminden sonra tüketiciye ulaştırılmak için raflarda yerini alan kahve paketleri nasıl korunur?

İlk olarak satın alma işlemini gerçekleştirirken son kullanma tarihlerine özellikle dikkat etmek gerekir. Valf olarak adlandırılan her paketin yani her kahvenin üzerinde bir son kullanma tarihi bulunur. Bu son kullanma tarihleri (SKT ya da STT) genellikle 12 ay veya 18 ay olarak belirlenir. Ardından kahve paketi güneş almayan serin bir yerde, ısıdan ve ışıktan korunmalıdır. Oda sıcaklığının hakim olduğu bir yerde muhafaza edilmelidir. Eğer kahve paketinin korunmasına özen gösterilmezse kahve ağzı daha öncesinde hiç açılmamış bir paketin içerisinde dahi kalsa, çok kısa bir süre içerisinde tadı ciddi bir biçimde değişme uğrayacaktır. Böyle bir durumda “bayat” olarak adlandırılan bu kahve tüketildiği taktirde istenmeyen durumları meydana getirecektir. Ağzı açılan kahve paketlerini yaklaşık iki hafta kadar kullanılabilir. Ağzı açılan kahve paketleri tekrardan ağzı hava almayacak şekilde sıkıcı kapatılır ve tekrardan güneş almayan, serin ve gölge bir yerde oda sıcaklığında muhafaza edilir. Ağzı açılan kahve paketindeki , ne kadar kısa sürede tüketirseniz o kadar leziz tatlara ulaşırsınız. Her geçen zaman çekirdeklerin tadını bayatlamaya uğratacaktır.

Çekirdek Kahve Nasıl Saklanmalıdır? İpuçları

Kahveyi taze tutmak için işte bazı ipuçları: Hava geçirmez bir kapta saklayın: Kahvenin bayatlamasına neden olabilecek hava girişini önlemek için kahvenizi hava geçirmez bir kap içine koyun. Seramik, cam veya metalden yapılmış bir kap idealdir. Işıktan, ısıdan ve nemden uzak tutun: Kahvenizi doğrudan güneş ışığı, ısı ve nemden uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın. Işık, ısı ve neme maruz kalmak kahvenin daha çabuk bozulmasına neden olabilir.

Kahve dolapta saklanır mı? Buzdolabından kaçının: Kahveyi soğutmak raf ömrünü uzatmaya yardımcı olsa da tavsiye edilmez. Buzdolabındaki nem ve sıcaklık dalgalanmaları kahvenin tadına ve aromasına zarar verebilir. Birkaç hafta içinde tüketin: Taze kavrulmuş kahve, kavrulduktan sonraki birkaç hafta içinde tüketildiğinde en iyi halini alır. Kahvenin tadı ve aroması zamanla bozulacağından en kısa sürede tüketilmesi en doğrusudur. Dondurun: Birkaç hafta içinde içmeyi düşünmediğiniz kahve artıklarınız varsa dondurabilirsiniz. Kahveyi hava geçirmez bir kaba koyun ve dondurucuya koyun. Kullanmaya hazır olduğunuzda, demlemeden önce dondurucudan çıkarın ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Kahve öğütücüsü (Grinder) içerisinde yer alan kahve nasıl muhafaza edilir?

İlk olarak kahve öğütücüsü ısıdan ve ışıktan uzak, serin ve gölge bir yere konumlandırılmalıdır. Grinder’ın kapakları sıkı olduğu için kolay bir şekilde hava almazlar ancak her çekirdek azaldığında üzerine ilave olarak yeni çekirdek eklenildiğinde hava almış olurlar bu da kahve çekirdeklerinin tadını değiştiren bir etkendir. Eğer granül (toz kahve) biriktiren bir öğütücü kullanıyorsanız (kesinlikle kullanılmaları tavsiye etmiyorum) öğütülen çekirdekler en fazla bir saat içerisinde tüketilmelidir. Kahve çekirdekleri ilk öğütüldükleri andan itibaren çok kısa bir süre içerisinde (toza dönüştükleri andan itibaren) bozulmaya başlarlar. Gün sonu arta kalan kahve tozlarını, kahve makinesinin ayarlarını yapmak için başka bir zamana kadar muhafaza edebilirsiniz. Böylelikle ziyan olmasının önüne geçersiniz ve sıfır atık ile sürdürebilirliğe bir katkıda bulunmuş olabilirsiniz. Bu içerikle birlikte çekirdek kahve nasıl saklanır onu da öğrenmiş olduk.