Yemen Kahvesi Hangi Özelliklere Sahiptir?

Yemen kahvesi çok bilinen ama az tüketilen yöresel bir kahvedir. Dünyanın hiçbir yerinde yetişmeyen antik kahve çekirdekleri bu eşsiz zenginliklere sahip topraklarda yetişir. Ancak Etiyopya ülkesinden sonra ikinci kahve durağı olarak bilinse de Yemen’de yetişen kahveler, günümüzde kahve endüstrisinde düşük standart olarak nitelenmektedirler. Bu yüzden pek çok kişi tarafından ilk seçenek olarak tercih edilmezler.

Kaliteli kahve çekirdeklerinin yetiştiriciliği yapan ve kahve pazarında söz sahibi olan bazı nadir markalar da bulunmaktadır. Orta Doğu’da yer alan Yemen’in topraklarında, üst rakımlarında halen az da olsa yüksek kaliteli olarak nitelendirilen kahve çekirdekleri yer almaktadır. Genelde kahve ağacı denizden ne kadar yüksekte olursa o kadar zengin kahve meyvesi verir. Yemen’nin kahve ağaçları da deniz seviyesinden yaklaşık 3bin metreye yukarıda yer alırlar ve geniş arazilerde kolay hasat edilebilir şekilde düzensiz olarak yetiştirilirler.

Yemen’de yaz yağmurlarından ötürü pek çok çeşit bitki çeşidi yetişmektedir. Sonbahar soğukları geldiğinde ise bu bitkilerden çoğu kurur ve yalnızca güçlü olanları yaşama tutunur. Bu zaman zarfında ise kahve ağaçları olgunlaşır ve daha sonrasında hasat işlemi görürler. Kuru kalmış kahve ağaçlarının meyveleri ise israftan kaçınmak için Qishr çayına dönüştürülür. Bu çay bilinen diğer adıyla ”Cascar” olarak da tanınmaktadır.

Yemen kahvesi nedir? Mocha adındaki bu kaliteli kahve çekirdeklerine, tüm dünyadan yoğun anlamda ciddi bir talep söz konusudur...

Mocha adındaki bu kaliteli kahve çekirdeklerine, tüm dünyadan yoğun anlamda ciddi bir talep söz konusudur fakat sınırlı üretime sahip oldukları için arz-talep dengesine bağlı olarak fiyatları da bir yandan günden güne giderek artmaktadır. Kolay erişilemeyen Mocha çekirdeklerinin en önemli özelliği kendilerinden doğal olarak çikolatalı olmalarıdır. Bu yüzden zor bulunmaktadırlar ve bu durum fiyatlarını pahalı kılan en büyük özelliğidir. Bu kahve çekirdekleri kendilerine has karakteristik özellikleri ile dünyanın en iyileri arasında yerlerini korumaktadırlar. Çikolatalı kahve çeşidi olarak bilinen Cafe Mocha’nın ismi de yine buradan gelmektedir. Ancak tüketiciler bu kahve çekirdeğinin maliyetinin fazla olduğunu bildikleri için ya da aslında Mocha’nın böyle bir şey olduğunu bilmedikleri için Yemen’in Mocha’sı yerine diğer yörelerin kahve çekirdeklerini çikolata aromalarıyla karıştırıp, Mocha olarak tüketmektedirler. Yemen küçük ve fakir bir ülke olduğu için pazarı oldukça sınırlıdır.

Yemen kahvesi hakkında bunları biliyor muydunuz?

  • Yemen, ilk harmanlanmış kahve (Mocha-Java) onuruna sahiptir.
  • Yemen’de uzun zamandır ciddi anlamda su ve gıda krizi yaşanmaktadır ve uyuşturucu ticareti gibi durumlar söz konusu olduğu için kahve sektörü olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu nedenle Yemen’in küresel anlamda kahve pazarındaki payı büyük ölçüde günden güne düşmektedir.