Türk Kahvesi Nedir? Nasıl Bulundu?

Türk kahvesi nedir? Geleneksel olan Türk kahvesi, tarihine bakıldığında çok eski zamanlara kadar dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. İlk kez 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu zamanında bulunmuştur. Yeni bir kahve demleme yönteminden ziyade yeni bir kahve çeşitidir. Çekirdekler kendisine göre diğer demleme yöntemlerinden daha ince (en ince) olarak öğütülür ve diğerlerinden daha farklı bir şekilde demlenirler. Kahvenin ilk kez birilerinin aracılığı ile İstanbul’a gelmesinin ardından bu içecek, kısa zamanda Saray’da çok fazla beğeni toplamıştır. Bunun üzerine aşçılar daha iyisinin yapılabileceği fikriyle yeni bir demleme yöntemi keşfetmişlerdir ve çekirdekleri daha ince toz haline getirip cezve ile kaynatmışlardır. Geleneksel kahvemiz Türk toplumunda kısa zamanda büyük ün kazanmıştır. Bu zaman zarfında kahvecilik büyümüştür ve bir meslek dalı olmuştur. Kısa zaman sonra da mutfakçıların ellerinden çıkmıştır. Böylece kahvehaneler açılarak mesleki anlamda yeni bir istihdam alanının ortaya çıkmasını da sağlamıştır.

Türk Kahvesi Nedir? Türk kahvesinde çekirdekler kendisine göre diğer demleme yöntemlerinden daha ince (en ince) olarak öğütülür...

Türk Kahvesi’nin Yayılması
Geleneksel kahvemizin yayılışı ise bulunuşundan yaklaşık 1 asır kadar sonra 1600’lü yıllarda limanlarda, ticaretin aktif olduğu zamanlarda tüccarlar tarafından sağlanmıştır. Bu tüccarlar sayesinde Avrupa medeniyeti kahve ile tanışmıştır ve oralarda da kafeler açılmaya başlamıştır. Aynı zamanda ticaretin yanında, yapılan savaşlar da kahvenin yayılmasında büyük rol üstlenmiştir.

Şeker Takviyesi
İlk başlarda kahve şekersiz olarak tüketiliyordu fakat acımsı tadı nedeniyle her kesimin damak zevkine hitap etmiyordu. Şekerin 1600’lü yıllarda bulunmasıyla beraber kahvenin tadı bir nebze olsun yumuşatılmıştır ve şeker ile birlikte tüketilmeye başlandıktan sonra halk arasındaki talebi de daha da çoğalmıştır.

Lokum İle Servisi
Şekerin bulunmasının yaklaşık 1 asır kadar sonra 1700’lü yıllarda Bekir Efendi tarafından bulunan Türk Lokumu, kahvenin acımsı tadını hafifletmek için ve ikram olarak kahvelerin yanında sunulmaya başlamıştır. Bu etkileşimden sonra Türk lokumu da Türk kahvesi ile birlikte ün kazanmıştır. Bugün, geleneksel kahvemiz ile birlikte Türk Lokumu birlikte servis edilen bir gelenek türü halindedir. İkisi de dünya çapında ilgiyle beraber ticarette göz ardı edilemeyecek kadar etkin, bir paya sahiptirler. Bu yazıda Türk kahvesi nedir öğrenmiş olduk.

💡 Belki İlginizi Çeker