Sütlü Kahve | Yumuşak bir içime sahip Flat White'da kullanılan süt ne Cappuccino gibi köpüklü ne de Latte gibi krema kıvamındadır..

Sütlü Kahve Flat White Nasıl Yapılır?

Sütlü kahve Flat White nedir? Flat White, güney yarım kürede yer alan kıta ülkesi Avustralya’nın ve Yeni Zelanda’nın en gözde kahvesidir. Sidney ve Melbourne’deki kafelerin birbirleriyle olan şiddetli rekabet ortamında 1985 yılında ortaya çıkmış yumuşak içimli bir kahvedir. Günümüzde pek çok ülkede rahatlıkla bulabileceğiniz bir kahve haline gelmiştir.

Flat White, İngilizce olarak ”düz beyaz” anlamı taşıyan klasiktir. Sıcak süt ve Ristretto’nun bir araya gelmesiyle yapılan sıcak bir kahvedir. Yumuşak bir içime sahip Flat White’da kullanılan süt ne Cappuccino gibi köpüklü ne de Latte gibi krema kıvamındadır, hacmi ve yoğunluğu yok denecek kadar azdır. Çok ince ve leziz bir kremaya sahiptir. Hem ülkemizde hem de bazı Avrupa ülkelerinde, Ristretto yerine Espresso kullanılarak yapılsa da özünde Flat White, Espresso’nun Ristretto çekiminden yapılır. Avustralya’lılar tarafından bulunmuş Flat White hiç şüphesiz, aromalardan uzak, düz sütlü kahve severler için leziz tadıyla en çok tüketilen kahveler arasında ilk numarada yer alır. Flat White ne içerir? İlave olarak herhangi bir tatlandırıcı ya da aromalar içermediği için aynı zamanda sağlıklı kahveler arasındadır da. Dilerseniz badem, fındık, soya, Hindistan cevizi, yulaf gibi sütlerle de tüketebilirsiniz. Her bir sütte yeni bir lezzet keşfedeceğinizi unutmayın.

Flat White Hazırlanışı

Flat White nasıl yapılır? Kahve fincanın ebatına göre single ya double Ristretto çekilir. Ardından maksimum 55-62 °C (131-143°F) derecesine kadar süt ısıtılır. Süt ısıtılırken “Kissing Sound” adı verilen öpücük sesi yalnızca 1-2 sefer duyulur ardından pitcher Latte’de olduğu gibi eğik bir derecelik bir açı yerine 90 derecelik dik bir açıyla ısıtılır. Dikkat edilmesi gereken süt ısıtılırken dalgalanma olmamalıdır. Çok fazla ısıtıldığı taktirde süt köpürmeye başlar. Çünkü bu kahve olabildiğince ince bir kremaya sahip olmalıdır. Filtre kahve gibi dümdüz sıcak süt değil, Latte gibi krema kıvamında değil, Cappuccino gibi köpüklü hiç değil. Bu yüzden dereceler önemlidir.

Flat White için her zaman dudak payı bırakılmalıdır, diğer sütlü kahve çeşitlerine göre kreması çok ince olduğu için çok rahat dökülebilir. Hatırlatmakta fayda var ki kreması çok ince olduğu için bu kahvede minimal art kullanılır.

Kolay Yol: Kahve fincanına Ristretto’yu ayarladıktan sonra pitcher dik bir açıda yarısı buhar çubuğunun içinde olacak şekilde süt ısıtılmaya başlanır. Hemen sonra tamamen buhar çubuğunun içine daldırılır. Isıtılan süt kahveye dökülürken, bir kaşık yardımıyla pitcherın ağzı kapatılır ve süt dökülürken kremanın gelmesi önlenir. Bum!