Single Origin Kahve nedir?

Single Origin kahve nedir? Yöresel kahveler aynı zamanda, “Single Origin” olarak bilinirler. Single Origin olarak bilinen kahve çeşitleri, tek bir yöreye özgü olan, hiçbir çekirdekle harmanlanmamış saf kahve çekirdekleridir. Örneğin: Yemen‘den gelen Mocha, bir yöresel kahvedir. Aynı zamanda yöresel kahve çekirdekleri Etiyopya-Yemen gibi harmanlanabilirken Arabica-Robusta gibi fark tür çekirdeklerle de yapılabilir.

Tahmin edilebileceği gibi piyasada bulunan kahve paketlerinin çoğunluğu Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerinin harmanlanmasından oluşan blend kahvelerdir. Yöresel kahve çekirdekleri, tek bir yöreye özgü oldukları için fiyatları, genelde “blend” olarak bilinen harmanlanmış kahve çekirdeklerine kıyasla daha fazladır. Ekonomik bir fiyata sahip oldukları söylenemez. Single Origin kahveler tek bir yörenin tat ve aromalarını baskın olarak tatmak isteyenler tarafından ya da kahve tadımlarında sıklıkla tercih edilirler. Kahve çekirdekleri birbirlerinden farklı özelliklerde olabilirler. Biçim olarak bazılarının kahve çekirdekleri büyük bazılarının küçüktür. Bazılarının asitliği fazla, bazılarının azdır. Her yöre kendisine özgü eşsiz tatlar saklıdır.

Single origin kahve nedir? Ekonomik bir fiyata sahip oldukları söylenemez. Single Origin kahveler tek bir yörenin tat ve aromalarını..

Kısa cümlelerle giriş yapmak gerekirse: En ünlü kahve çekirdeklerinin geldiği yerlerden birisi olan Yemen, son dönemlerde yaşanan su, gıda ve uyuşturucu kartelleri gibi sorunlar yüzünden popülerliğini çok hızlı bir şekilde yitirmektedir. Ancak Yemen’de yetişen çok ünlü Mocha çekirdekleri bulunması zor olduğu için buna orantılı olarak bir o kadar da değerlenmektedir. Kahve Kuşağında yer alan ve diğer yörelerden pek farkı bulunmayan Kolombiya kahve çekirdekleri ise bilge çiftçilerin elinden hasat edilir ve diğer tüm kahve çekirdeklerine kıyasla bu yüzden daha iyi oldukları bilinen bir gerçektir. Çiftçilerin sırları ise en iyi kahve meyvelerini tek tek elleriyle seçmelerinde gizlidir. Kenya ise benzersiz şarabımsı lezzeti ile diğer kahve çekirdeklerinden ayrı bir köşede yerini korur. Amerika’da yer alan Brezilya ülkesi ise yine kendisine has kahve endüstrisi ile dünyada önemli kahve üreticilerindendir. Kahvenin ana vatanı olarak bilinen Etiyopya ise halen ilk günden beridir, kahve yetiştiriciliğe aralıksız olarak devam etmektedir.

Single origin kahve nedir nerelerden gelir öğrenmiş olduk. Ayrıca Yemen, Etiyopya, Kolombiya, Kenya, Brezilya, başlıca yöresel kahve çekirdeklerinin yetiştirildikleri ülkelerdir.