Robusta Kahve Çekirdeği Nedir?

Robusta kahve çekirdeği nedir? Hangi özelliklere sahiptir? “Coffea Canephora” kahve ağacından gelen bir türdür. Bu yer fıstığını andıran tada sahip kahve çekirdeklerinin keşfi, Arabica’dan yaklaşık bir asır sonra olarak tahmin edilmektedir. Hafif yer fıstığını andıran acımsı tada sahip Robusta kahve çekirdeği Arabica sınıfından hemen sonra gelerek en çok talep görenler arasında ikinci sırada yer alır. Ekonomik fiyatı sebebiyle Arabica’ya alternatif olarak kahve piyasasında talebi günden güne artmaktadır.

Robusta’nın kahve ağaçları, en güçlü türlerden birisidir. Ancak Robusta kahve çekirdeğini veren kahve ağaçların güçlü yanlarıyla beraber zayıf yanları da bulunur. Diğer kahve ağaçlarına kıyasla çok daha hızlı kururlar, bu yüzden daha fazla su tüketimine gereksinim duyarlar. Suya ulaşım zor olduğu yerlerde, toprak elverişli olsa dahi yetiştiriciliği yapmak oldukça güçtür. Yine de tüm bunlara rağmen, çok güçlü olduklarını hiç çekinmeden söyleyebiliriz. Aşırı sıcak havalara karşı bile oldukça direnç gösterirler. Robusta, Arabica’nın kahve çekirdeklerine kıyasla daha düşük rakımlarda, daha kolay olarak yetişirler. Kahve ağaçları, Arabica gibi hassas ve dayanıksız değildirler, dayanıklılık konusunda türünün üstüne yoktur. Böceklere ve hastalıklara karşı (içerdikleri asitlik, kafein oranı sayesinde) etkili bir şekilde dirençlidirler.

Robusta kahve çekirdeği nedir? Robusta'nın Yasemin kokusunu andıran çiçeklere sahip, kahve ağaçları büyük ölçüde doğu yarım kürede...

Robusta’nın kahve ağaçları doğal bir ortamda yaklaşık 10 metreye kadar uzayabilirler ama çeşitli ticari sebeplerden ötürü ağaçlar beş metreye varınca budanmaya başlar. Tıpkı diğer kahve türlerinde olduğu gibi kahve çekirdeklerinin çıkartıldığı meyvelerin hepsi aynı anda olgunlaşmazlar. Kahve ağaçlarının dallarında henüz olmamış, ham meyveler de bulunabilir.

Nihayetinde kahve meyvelerin olgunlaşması iki yıl kadar sürebilmektedir. Bereketli Robusta kahve ağacı, iki yıl içerisinde ortalama olarak dört kere hasat verir. Robusta’nın Yasemin kokusunu andıran çiçeklere sahip, kahve ağaçları büyük ölçüde doğu yarım kürede yer alırlar. Bu kahve çekirdekleri özellikle Afrika ve Endonezya topraklarında yetişirler

Robusta’nın pazardaki yeri nedir?

Robusta’nın en büyük üreticisi ise Güneydoğu Asya’da yer alan Vietnam ülkesidir. Bu kahve çekirdekleri karakteristik özellikleri nedeniyle granül kahvelerde ve diğer kahve çekirdekleriyle harmanlamada çok sık olarak tercih edilirler. Arabica çekirdeklerine kıyasla daha fazla kafein ve daha az şeker içerirler. Bu özelliklerinden dolayı Robusta’nın, Arabica kahve çekirdeklerinden içerisindeki asitlik oranı düşük olduğu için daha güçlü ve daha sert bir tadı vardır. Kahve endüstrisinde yadsınamayacak kadar paya sahip olan Robusta çekirdekleri, Arabica’dan neredeyse yarı yarıya daha ucuzdur. Bu yüzden kahve pazarında ekonomik olarak bilinmektedirler. Ön yargı ile pek çok kişi tarafından istenilmese de Espresso kreması ve eşsiz karakteristik özellikleri nedeniyle kaliteli Robusta çekirdekleri bazıları için şüphesiz ilk tercih durağı olmaktadır.

Robusta Tedarik Eden Bazı Diğer Ülkeler:
Brezilya, Endonezya, Hindistan, Malezya, Tayland, Filipinler, Guetemala, Madagascar…