Macchiato Kahve Nasıl Yapılır?

Macchiato nedir? Macchiato kahve çok ama çok az miktarda süt içeren ve aynı zamanda çok sevilen Espresso bazlı bir kahvedir. Normal single Espresso’nın üzerine süt kreması ya da köpüklü süt ilave edilmesiyle pratik bir hazırlanabilirliği sahiptir. Macchiato, Espresso’ya kıyasla daha yumuşak tat sunar, bu sebebiyle alternatif olarak tüketilebilecek bir içecektir.

Genellikle yemeklerden sonra ya da tatlıyla birlikte tüketilen Macchiato, İtalyanca’da ”benekli, lekeli” anlamlarına sahiptir. Görüntüsünden adını alan bu kahve; küçük Espresso fincanlarında servis edilir. Bazen estetik görünmesi için cam da kullanılabiliyor ama bu pek de doğru değildir. Cam bardak servisi İspanyollara ait “Cortado” kahvesi için tercih edilmektedir. Macchiato’nun üzerine krema kıvamındaki süt ile art atılması da yanlıştır, bunun yerine tadımlık Latte olarak bilinen “Piccolo Latte” vardır. Macchiato kahvesinin özellikleri daha çok küçük Cappuccino’yu andırır niteliktedir. Espressso’dan daha yumuşak bir tat sunar, ve kolay içilebilir bir kahvedir. Bu kahve çeşidi Caramel Macchiato ve Latte Macchiato ile çok sık karıştırılmaktadır. Bunların üçü de bambaşka kahve çeşitleridir.

Peki, benek görüntüsüne sahip Espresso Macchiato kahvesi nasıl yapılır? Single Espresso üzerine üç-beş kahve kaşığı kadar süt kreması ya da köpüğü eklenir. Hepsi yalnızca bu kadardır. Benek görüntüsüne sahip bu kahvede önemli olan tek şey benek görüntüsüne sahip olmasını sağlamaktır.

Macchiato kahve nedir? Genellikle yemeklerden sonra ya da tatlıyla birlikte tüketilen Macchiato, İtalyanca'da ''benekli, lekeli''

Önemli İpuçları: Hazırlanışına gelindiğinde, ekstra olarak belirtilmediği sürece daima Single Espresso kullanarak yapılmalıdır. Espresso fincanı öncesinde mutlaka ısıtılmalıdır. Üzerine kesinlikle “Latte Art” atılmamalıdır. Köpük kahvede bombeli olarak durmalıdır. Krema kıvamında ısıtılmış üç-beş kahve kaşığı köpüklü süt en iyi lezzeti sunacaktır.