Lungo Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Lungo kahve nedir? Lungo İtalyanca olarak ”uzun” anlamına gelen, Espresso’nun uzun çekilmiş halidir. Bu kahve aynı zamanda Fransızca’da “Cafe Allonge” olarak da tanınır. Espresso’nun daha yumuşak ve daha çok su içeren bir sürümüdür, bu sebeple içimi daha kolaydır.

Çoğunlukla porselen kahve fincanları yerine estetik bir görüntüye sahip cam fincanlarda servis edilir. Her ne kadar çoğunlukla Espresso makinesi ile yapılsa da diğer demleme yöntemleriyle de yapılabilmesi mümkündür. Lungo’nun yapılışı normal bir Espresso’dan daha uzun sürmektedir. Bu süre neredeyse bir buçuk katı kadardır. Uzun çekim sırasında kahveye daha fazla su karıştığı için Espresso’ya göre miktar olarak daha fazladır. Bu özellikleriyle Cafe Americano’yu yansıtır.

Lungo’nun özellikleri göz önüne alındığında küçük Americano olduğu da söylenebilir. Ancak daha az su içerir ve daha fazla kahve kremasına sahiptir. Doğru ayarlarda yapılmış bir Lungo, Double Espresso miktarına yakındır, eşit değildir. Lungo’da kahve çekirdekleri daha uzun süre süzülme işlemine maruz bırakıldığı için Ristretto ve Espresso’ya göre daha çok kafein oranına sahiptir. Asitliği daha fazla olan Lungo, hem Espresso’dan hem de Doppio’dan rahatlıkla yapılabilir.

Lungo Kahve Nedir? Espresso'ya göre miktar olarak daha fazladır. Bu özellikleriyle Cafe Americano'yu yansıtır. Lungo'nun özellikleri...

En iyi lezzet profili Double Espresso’ya single kadar uzun çekim ilave edilmesidir yani 60+30 ml, bu şekilde Espresso’nun zengin kremasına sahip daha leziz bir Lungo elde edebilirsiniz Ne çok yumuşak ne çok sert, oldukça dengeli bir tat. Single Lungo içinse: 30+15 yani 45ml ayarı uygulanabilir.

Lungo nasıl yapılır? Single Espresso çekilirken süresi uzatılır. Kahve makineniz için en iyi ayarın sizin için 20 saniye olduğunu varsayalım. O halde 20 + 10 saniye kadar daha Espresso’nun akımı devam etmelidir. Single Espresso’dan elde edilen bir Lungo 45 ml olmalıdır. Buna göre süre zarfı aşağı yukarı 2-3 saniye oynayabilir. Unutmayın ki bir Single Espresso 30 mldir ve 17-21 saniye aralığında akmalıdır. Daha az akarsa tamamen olmasa da Ristretto özelliklerini, daha fazla akarsa da Doppio (Double Espresso) özellikleriyle benzerlik gösterir. Lungo kahve nedir tıpkı Espresso’da olduğu gibi ince ayarlar gerektiren bir kahvedir.