Liberica Kahve Fiyatları Neden Ucuzdur?

Liberica kahve fiyatları neden ucuzdur? Liberica nasıl bir kahve olarak bilinmektedir? Hangi özelliklere sahiptir? Liberica kahve çekirdekleri, Arabica’ya ve Robusta’ya kıyasla daha düşük sınıf olarak nitelendirilirler. Bu sebeple Liberica’nın fiyatı pazarda yer alabilmek adına diğer kahve çekirdeği türlerinden daha ekonomiktir.

Liberica, Batı Afrika‘da yer alan Liberya‘da keşfedilen ve adını da oradan alan ve oldukça büyük bir görüntüye sahip kahve çekirdeği türüdür. Her ne kadar Arabica ve Robusta en çok bilinen kahve türleri olsalar da Liberica da onların hemen arkasından gelen bir kahve çekirdeğidir. Liberica’nın kahve ağaçları, diğer türlere kıyasla çok daha büyük, neredeyse devasa boyutlarda bulunabilirler. Bu boyut; Arabica’dan, Robusta’dan yaklaşık iki kat büyüklükte olabilir. Liberica’nın ağaçlarının yükseklikleri 20 metreye kadar rahatlıkla çıkabilir. Büyüklükleri yalnızca kahve ağaçlarıyla da sınırlı değil, kahve meyvelerinden elde edilen kahve çekirdekleri de yine diğer kahve türlere oranla çok daha büyüktür. Dünyadaki diğer kahve çekirdekleri türlerine kıyasla, çok az bir kahve payına sahiptir.

Liberica, kalite bakımından Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerinden sonra gelerek üçüncü sırada yer alır. Baharatlı ve bitter çikolata tadı sunan çekirdekler tüketciler tarafından pek beğenilmez. Bu sebeple Liberica kahve fiyatları diğerlerine kıyasla çok ucuzdur. Ayrıca bu kahve çekirdeklerini batı ülkelerinde bulmak oldukça zor durumdadır.

Liberica kahve fiyatları neden ucuzdur? Yetiştiriciler tarafından yalnızca zaman kaybı olarak görülüyor ve para kazandırmayacak kadar...

Liberica kahve çekirdeklerinin özellikleri diğerlerine kıyasla çok fazla değersiz kalmaktadır! Bu kahve çekirdekleri sadece Asya kıtasının iç kısımlarında yetiştiriliyor ve büyük çoğunluğu da yetiştirildikleri gibi de tüketiliyorlar. Çünkü bu kahve çekirdeklerinin ticaretini yapmak girişimciler ya da yetiştiriciler tarafından yalnızca zaman kaybı olarak görülüyor. Para kazandırmayacak kadar kötü nitelikte bulunuyorlar. Hatta ticaretini yapmak girilen zahmetlerin yanında masrafları bile doğru düzgün karşılamıyor.

Yalnızca büyük girişimciler tarafından piyasaya sürülüyorlar, çok ucuza mal ediliyorlar ve çok ucuz fiyata satılıyorlar. Liberica, nitelikli kahve sınıfına giremediği için talebi oldukça düşüktür. Dolayısıyla bu nedenlerden ötürü dış ülkelere ihracatı pek yapılmaz. Pek çok yörenin halkı yetiştirdiği gibi tüketir. Tüm kahve türlerinden daha büyük olan kahve çekirdeklerinin ticareti, çoğunlukla aşırı derecede vasat olarak nitelendirilen granül marka kahvelerinde kullanılmak için yapılıyor. Yine de bu kahve çekirdeklerini denemek isteyenlerin Malezya, Endonezya ve Filipinler gibi ülkelerde pek zorlanmadan hemen bulunabileceği söyleniyor. Onca kötü yoruma rağmen; en az kafein oranına da Liberica kahve çekirdekleri sahiptir!