Kenya Kahve Özellikleri Nelerdir?

Kenya kahve, tüm dünyada kendisine özgü olan o zengin ve eşsiz şarap aromasıyla bilinir. Şarap benzeri asitliği ve hoş aromasıyla tanınan Kenya kahve çekirdekleri, üzümü andıran meyve tonlarıyla ön plana çıkabilecek kadar belirgin bir tada sahiptirler. Kenya kahvesi, yüzünüze vuran güçlü asitliği ve harika meyve tonlarıyla bilinir. Bu kahve çekirdekleri tüm kahve dünyasında yerlerini ayrı bir köşede korumaktadırlar. Dünyanın en iyi ilk beş kahvesi arasında bulunan Kenya’nın çekirdekleri, bilhassa kahve uzmanları tarafından çok rağbet görürler.

Zengin gövdesi, yüksek asiditesi, yoğun aroması ve enfes aromasıyla şaşılacak bir şey değildir.

Kenya’da yetiştirilen kahvenin büyük bir çoğunluğu, ülkenin dağlık bölgelerinde bulunan zengin volkanik topraklarda yetiştirilen Arabica kahvesidir. Doğu Afrika kıtasında yer alan Kenya, çok çeşitli kültür ve geleneklere sahip bir ülkedir. Kenya’nın yöresel kahve çekirdekleri, iyi bir damak tadına sahip olanlar için birbirinden farklı eşsiz tatlara sahiptir. Kenya’da yetişen kahve çekirdeklerinin her biri kendisine özgü lezzet yelpazesi sunmaktadır. Kenya’nın kahve çekirdekleri tam veya orta gövdeli olarak nitelendirilirler, narenciye benzeri asitli ve şarabımsıdırlar. Çilek ve kurutulmuş domates gibi meyvemsi, karmaşık bir tada sahiptirler. Bu meyve notalarının arasında siyah frenk üzümü de yer almaktadır. Kenya kahvesi genel olarak bağımlılık yapacak kadar tatlı bir özelliğe sahiptirler.

Kenya kahve nedir? Dünyanın en iyi ilk beş kahvesi arasında bulunan Kenya'nın çekirdekleri, bilhassa kahve uzmanları tarafından çok rağbet..

Kenya’da bulunan kahve ağaçları ise Yemen’de olduğu gibi araziler üzerinde düzensiz ve dağınık olarak yetişirler. Araziler üzerinde gelişigüzel yetişen kahve ağaçlarının denizden yükseklikleri 1400-2000 metreleri bulabilirler. Bu yükseklik, Kenya kahve çekirdeklerinin (yüksekte yetiştirilmiş nitelikli kahve) Strictly High Grown (SHG) ya da Strictly Hard Bean (SHB) statüsüne uygun olduğu anlamına gelir. Bunun anlamı da kahve meyvelerinin; alçakta yetişen çekirdeklerden daha yavaş ve daha fazla besinle gelişmeleridir. Bu kahve ağaçlarının pek çoğunun hasadı Arabica kahve çekirdekleriyle sonuçlanır. Her ne kadar Robusta çeşidi, yüksek verimli ve yetiştirmesi kolay bir kahve çeşidi olsa da, doğal acılığından dolayı Kenya’da Arabica çeşidi kadar yaygın olarak yetiştirilmez.

Kenya’nın kahve çekirdekleri, Etiyopya’nın Harrar kahvesini anımsatsalar da şarabımsı bir tat sunmasıyla, onlardan ayrı bir kategoride değerlendirilirler. Kenya’da çay, kahveden çok daha popülerdir. Ancak ülke yine de önemli bir kahve üreticisidir. Aynı zamanda kahve Kenya ekonomisi için önemli bir ihracattır.