Kahve Uzmanı Kimdir? Çekirdekler Nasıl Elenir?

Kahve uzmanı olmak için bilinmesi gereken önemli bir konu ise kahve çekirdeklerinin nasıl elendiğidir. Kahve çekirdeklerinin eleme testi en iyi kahve çekirdeklerine ulaşabilmek amacıyla geleneksel metodun kullanılması ile yapılır. Kahve çekirdekleri, belirli özelliklere ve kriterlere göre sınıflandırıldıktan sonra bir eleme testinden geçerler. Bu eleme testi, belirlenen kahve çekirdeklerini daha çok fiziksel özelliklerine göre; uzunluklarına, genişliklerine ve kalınlıklarına göre ayırmak için kullanılır. Bu işlem kahve çekirdeklerinin önemini anlamak için oldukça önemlidir. Nihayetinde eleme işlemi sonrasında değer belirlenir. Bu eleme testi yapılırken genellikle büyük elekler kullanılır. Çeşitli türlerde olsalar da eleklerin hemen hepsi aynı işlevi görmektedir. Bunun haricinde profesyonel anlamda kullanılan endüstriyel makineler de mevcuttur ancak bu makinelerin maliyetleri bir hayli yüksek oldukları için yalnızca büyük kahve şirketleri tarafından kullanılırlar. Kullanılan elek, genellikle yuvarlak ve yarık şeklinde olan iki delikten oluşur.

Kahve uzmanlarının hedefleri nelerdir?

Eleme işleminden sonra kahve çekirdeklerinin sahip olduğu kalite belirlenir. Bu kaliteye göre de değer biçilir. Ardından kahve çekirdeklerinin paketleme işlemi için sınıflandırma ve ayırma işlemi yapılır. Kahve çekirdeklerinin sınıflandırılması her ülkeye göre farklılık göstermektedir. Yüksek seviyedeki SHB (Strictly Hard Bean) olarak tanımlanan sert kahve çekirdekleri, Güney Amerika ülkelerinde mükemmel sınıfında kahve çekirdeği olarak bilinirler. Kahve çekirdekleri sınıflandırılırken nelere dikkat edilir? Kahve çekirdekleri, kendilerine özgü karakteristik özelliklerine; büyüklüklerine, renklerine, yoğunluklarına ve yetiştirildikleri yörelere göre sınıflandırılır. Yalnızca bu özelliklere bakılarak kahve çekirdeğinin ne düzeyde bir kaliteye sahip olduğunu yorumlamak pek doğru olmaz. Bu durum bir kahve uzmanı için bile zor olabilir. Üst düzey kalitede kavurma işlemi için bütün kahve çekirdeklerinin boyut olarak birbirine benzemesi gerekmektedir.

Kahve uzmanı kimdir? Bu eleme testi, belirlenen kahve çekirdeklerini daha çok fiziksel özelliklerine göre; uzunluklarına, genişliklerine..

İrili ufaklı çekirdekler birbirleri arasındaki dengeyi sağlayamazlar. Kahve çekirdekleri arasındaki sınıflandırma, elektronik bir şekilde ağırlık ölçümüyle ve renk dedektörleriyle yapılabildiği gibi kahve uzmanı bir kişinin kontrolünde, daha önceden belirli testlerle de yapılabilmektedir. Makine ile sınıflandırma işlemi yapılsa dahi kahve çekirdeklerinin, göz ile bir uzman tarafından yapılan sınıflandırılmaya tabi tutulması zorunludur. Çünkü çok az bir miktarda ki kötü karakteristik özelliğe sahip kahve çekirdekleri, bütün kahve paketinin kalitesini etkileyebilir. Nitelikli kahve çekirdeklerini bir araya getirebilmek için tüm bunlara dikkat etmek gerekir. Tüm bu sebeplerden ötürü, harman kahve alırken paket içerisindeki çekirdeklerin uyumuna dikkat edilmelidir.