Kahve Nasıl Bulundu Efsaneler Nelerdir?

Pek çoğumuzun bildiği gibi kahve nasıl bulundu? sorusunun cevabı Çoban Kaldi efsanesi. Ancak hikayeler yalnızca çobanla ve keçilerle sınırlı değil. Kahvenin bulunuşu bazı kaynaklarda daha farklı olarak anlatılır. Nasıl olsa her biri ayrı bir efsanedir.

ENERJİ SAÇAN KUŞLARIN HİKAYESİ: Zamanın çoğunu dışarıda yürüyüş yaparak geçiren Abu al-Hasan al-Shadhili adında Yemenli bir sufi köyündeki kuşların alışılmadık bir şekilde enerjik olduğunu fark eder. Bu durum dikkatini çeker ve incelemek için kuşları daha yakından gözlemlemeye başlar ve bu kuşların bir ağacın meyvelerinden sık sık yediği gözüne çarpar. Merakını yenemeyen sufi, çok geçmeden kendisi de bu meyvelerden tatmaya başlar. Kısa bir süre sonra, kendisini daha önce hiç hissetmediği kadar uyanık ve dinç bir halde bulur. Yemenli sufinin yaşadıklarının üzerine üzerine kahve meyveleri kısa zamanda dikkatleri üzerine toplar.

Kahve nasıl bulundu? | Omar bir gün baygın bir halde yatarken rüyasında kahve ağaçlarını görür. Daha sonra bu kahve ağaçlarını bularak..

SÜRGÜNE GÖNDERİLEN OMAR’IN HİKAYESİ: Bilinen diğer bir efsanede kahve nasıl bulundu? Kahvenin ilk önce Sufi mistik öğrencisi olan Omar adlı bir şeyh tarafından keşfedildiğini söyler. Zamanında Şifacı Omar, Mocha’dan (bugünkü Yemen, Arabistan) sürgün edilmişti. Hastalara dua ile şifa veren kabiliyeti ile ünlü olan Omar’in Ousab bir çöl mağarasında yaşadığı rivayet edilir. O sıralarda açlık ile mücadele eden Omar bir gün baygın bir halde yatarken rüyasında kahve ağaçlarını görür. Daha sonra bu kahve ağaçlarını bularak, meyvelerinden yer. Kendisini açlıktan bitap düşmekten kurtaran bu meyvelerden birazını daha sonrası için saklar. Ardından sakladığı meyveleri kaynatmaya karar verir. Bir çorba gibi yaptığı içeceği içen Omar, bir anda ona olağanüstü enerji veren, zinde kalmasını sağlayan eşsiz kokulu bir tarif elde eder. Bu yaşadıklarından sonra mucizevi keşfi halk arasında o kadar büyük bir hayranlık uyandırır ki evi olan Mocha’ya geri dönmesine izin verilir. Bunun üzerine sürgünden dönen Omar, Arap dünyasında aziz olarak tanınmaya başlar.

Ünü giderek tüm topraklara yayılan Kahve, tüm bu gelişmelerden sonra 16. yüzyılda İran, Mısır, Suriye ve Türkiye’de tüketilmeye başlanan ünlü bir içeceğe dönüşür. Çok geçmeden Avrupa’ya daha sonrasında da tüm dünyaya yayılır.