Kafeinin zararları nelerdir? Ne kadar kahve tüketilmelidir? Yararları olduğu kadar zararları da bulunan kafeinde limit oldukça hassas bir konudur, özellikle doz aşımı ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kafeinin ne kadar tüketilmesi gerektiği konusunda hassas davranılmalıdır ve kafeinin tüketim sınırı her birey tarafından mutlaka bilinmelidir.

Her şey de olduğu gibi kafeinin de belirli bir kullanım sınırı vardır. Kafeinde tüketim sınırı: günde 250 mg (miligram) kadar olarak önerilmektedir. Bu sınır sağlıklı yetişkinler için güvenli bir liman olarak görülmektedir. Bu da kabaca bir tarifle günde dört fincan kadar kahve eder, daha fazlası değil. Bu durum eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa değişkenlik gösterebilir. Ayrıca, American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), hamile kadınların kafein tüketimini günde 200 mg’dan (yaklaşık iki fincandan) daha az ile sınırlamalarını önermektedir. Kahve’de tüketim sınırı ne olmalıdır?

Kafeinin zararları nelerdir? American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), hamile kadınların kafein tüketimini günde...

Kahvelerin sahip olduğu kafein oranları birbirlerinden farklı olabildiği için, tavsiye edilen günde yalnızca iki-üç fincan kadardır. Kaynaklara göre ortalama bir yetişkin için ölümcül doz olarak adlandırılan sınır yaklaşık olarak 500 mg kafein olarak beliritilmektedir. Bir single Espresso aşağı yukarı 60mg kafein içermektedir. (Unutmayalım ki kahve çekirdeklerine göre bu değişiklik gösterebilir, bu yalnızca bir genellemedir.) Yaklaşık 9-10 kere single Espresso içtikten sonra herhangi bir noktada kalp krizi geçirmeniz artık an meselesi haline gelmektedir.

Bu yüzden günde ne kadar kahve tükettiğinize dikkat etmeniz gerekir. Kafeinin zararları arasında, aşırı kafein tüketiminde; erken yaşlanma, ciltte kırışıklık, vücutta toksin birikmesi, göz altlarında morluk ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Kahve dışındaki diğer yiyecek ve içeceklerde de kafein olduğunu unutmamakta önemli bir konudur. İnsan bedeni bir süre sonra, kafeinin etkilerine karşı duyarlılık oluşturabilir. Diğer bir deyişle; zamanla her zamankinden daha fazla kafein tüketme ihtiyacı hissedebilir. Bu da kafein bağımlığına bir işarettir ve ciddi bir sorundur. Kafein daima bilinçli olarak tüketilmesi gereken bir maddedir. Eğer gereğinden fazla kahve tükettiğinizi düşünüyorsanız yavaş yavaş azaltmayı deneyebilirsiniz.