Granül Kahve Nedir? Nasıl Bulundu?

Granül kahve nedir? Hızlı kahve anlamına gelir, demlenmesine gerek kalmadan, su yoluyla kolaylıkla çözülebilir bir kahvedir. Amerika’da bir dönem yiyecek ve içecek sektöründe aç-bitir mantığı oldukça popüler olmuştur. Gıda sektöründe her şeyin kolay ulaşılabilir olması hedeflenmiştir. Bu dönemde, zamanın firmaları öğütme işlemine gerek olmadan, herkesin her yerde kolayca kahve de içebilmesini istemiştir. Bununla beraber kahve pazarında büyük rekabet ortamlarının oluşmasının ilk kıvılcımları da ortaya çıkmıştır. Ancak ne var ki granül kahvelere hazırlık aşamasında, çekirdeklerin sularını uzaklaştırıp toz haline getirebilmek için kurutma işlemi uygulanır. Bu uygulama sırasında doğal olarak akrilamid oluşur ve bu bileşik sağlık açısından bir tehdit oluşturur.

Granül kahve nedir? 1910 yılında ise George Washington tarafından G.Washington Coffee Company ile hazır kahve üretimi...

Sektörel Büyümesi
David Strang 1890 yılında hazır kahveyi bulup patentini almıştır. 1901 yılında ise ilk başarılı granül kahve Chicago’lu Japon Kimyacı Satori Kato tarafından bulunmuştur. 1910 yılında ise George Washington tarafından G.Washington Coffee Company ile hazır kahve üretimi toplu olarak ticarete dökülmüştür.

Özellikleri
Hazır kahve, diğer kahvelere göre daha az kafein içerir ve diğerleri gibi düşük kaloriye sahiptir. Sütten çok su ile tüketilirler ve bunun sebebi de aç-bitir mantığından dolayıdır ki su her zaman elimizin altındadır ama süt her zaman olmayabilir.

Kurutma İşlemi
Granül kahvelere hazırlık aşamasında, çekirdeklerin sularını uzaklaştırıp toz haline getirebilmek için kurutma işlemi uygulanır. Bu uygulama sırasında doğal olarak akrilamid oluşur ve bu bileşik sağlık açısından bir tehdit oluşturur.

Bölüm Sonu Notları

  • Akrilamid, tüketim ürünlerini işleme sırasında yüksek sıcaklığa maruz kalmaları sonucu oluşan toksik ve kanserojenik bir bileşiktir.
  • Yunan kahvesi olarak bilinen Frappe’de granül kahve kullanılmaktadır.