Espresso Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Espresso kahve hemen hemen herkesin adını daha önce bir yerlerde duyduğu popüler kahve çeşitlerinden birisidir. Ünlü İtalyan kahvesi Espresso; demleme yöntemleri hariç yapılan tüm kahve çeşitleri kendisinden baz alınarak oluşturulmuştur. Espresso modern kahve tarihinde, ilklerin ilki “kahvenin atası” olarak bilinir.

Adını İtalyanca’dan alan Espresso “hızlı, pratik, ekspres” anlamları taşır. Expres kahve, yalnızca su ve kahve çekirdeklerinin ruhuna sahiptir. Ek olarak başka hiçbir şey içermez. Hiçbir şey içermediği için de diğer kahve türlerine kıyasla oldukça sert bir içime sahiptir. Ancak bal kremasının altındaki zengin kahve, çok leziz ve geniş damak tatlarına hitap eder. Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen kahve çekirdekleri tatlarını özgün olarak en iyi olarak Espresso kahvesinde yansıtırlar. Bu sebeplerden ötürü, kahve tadımlarında Espresso kullanılır. Bir kahve çekirdeğinin sahip olduğu özellikleri kavrayabilmek için Espresso’yu deneyimlemek gerekir. Yapılması en kolay kahve çeşidi gibi görünse de aslında hiç de öyle değildir. Bu sebeple pek çok kişi Espresso’nun tadının kötü olduğunu sanır. Aslında iyi bir baristanın ellerinden alınmış bir Espresso oldukça leziz notalara sahip olabilir.

Peki, Espresso nasıl bulundu? Tarihine göz attığımızda ilk makine, 1884’teki Turin Genel Fuarı’nda çalışan ve İtalya’nın Turin kentindeki Angelo Moriondo tarafından icat edildi ve patenti sahiplenildi. Bunun üzerine Angelo Moriondo’ya endüstriyel unvan belgesi verildi. Espresso makinesinin buluşu, çok geçmeden büyük ilgi topladı ancak yine de (pratik olmaması sebebiyle) yeterli ve kullanışlı değildi. 1933’te Macar-İtalyan girişimci Francesco Illy (Evet, Ill’yin kurucu babası) buhar için basınçlı suyu değiştiren ilk otomatik kahve makinesini icat edene kadar. Illetta günümüzde kullanılan Espresso makinesinin ilk öncüsüdür.

Espresso Kahve nedir? Macar-İtalyan girişimci Francesco Illy (Evet, Ill'yin kurucu babası) buhar için basınçlı suyu değiştiren ilk.

İyi bir Espresso elde etmek için bazı aşamaları kusursuz olarak yerine getirmek gerekir. Bu belirli şartlar sağlanmadığı taktirde, ortada istenmeyen tatlarda bir Espresso oluşur. Bu da kahve çekirdeklerinin hiçbir şekilde tadını doğru düzgün olarak yansıtmaz.

Espresso nasıl yapılır? Grinder’dan ince ayarlarda öğütülmüş kahve tozu, portofilter kaşığına alınır. (Single için 7gr) ardından Espresso makinesiden 17-21 saniye aralığında akması beklenir.

İncelik İpuçları
Espresso nasıl akıyor? Olması gerektiği gibi mi? Yoksa hızlı ya da yavaş mı? Kaç saniyede elde edildi? Süre tutmazsa eğer kahvenin tadı yanık ya da sulu olabilir. Nasıl görünüyor? Kahve çekirdeklerinin kremasına sahip mi? Kahve artığı nasıl durumda? Portofilter kaşığında yer alan kahve artığı olması gerektiği gibi tek seferde düşüyor mu? Yoksa kuru, ıslak ya da yarısı kaşıkta mı kalıyor?

💡 Belki İlginizi Çeker