Double Espresso Nasıl Yapılır?

Double Espresso nedir? ya da “Duble”, “Doppio” isimleriyle de anılır. Double Espresso mükemmel bir İtalyan kahvesidir. İki Espresso’nun bir araya gelmesiyle oluşur. İçeriğinde tıpkı Espresso’da olduğu gibi, kahve ve su dışında hiçbir başka madde içermez.

Single Espresso’ya göre daha asitliği ve kafeini daha fazladır, sert bir tat sunar. Ancak bal akışına sahip leziz kahve kremasının zengin bir yoğunluğu vardır. Espresso’ya kıyasla daha dolgun bir lezzete sahiptir. Espresso’nun yapılabildiği her şeyden yapılabilir. Espresso makinesi dışında, diğer demleme yöntemleriyle de elde edilebilir. Bir Double Espresso tam olarak (6cl) 60 ml’dir ve single Espresso’dan biraz daha büyük bir fincanda servis edilir.

Bazen Espresso direkt “double” olarak da servis edilebilir. Her zaman sipariş esnasında “single” ya da “double” olarak belirtmekte fayda vardır. İlave olarak süt istenildiği zaman Latte fincanlarında servis edilebilir ve yanında bir süt potu bulunabilir. Genellikle kahve kültüründe Espresso şekerle tüketilmez fakat yine de servis gerekliliği daima kaşık bulundurulur. Doppio, pek çok kişi tarafından spor ya da aktif bir çalışma öncesinde sıklıkla tüketilen bir kahvedir. İçerdiği zengin kafein oranıyla, etkisi vücutta hemen hissedilir ve vücuda 3-4 saat canlılık kazandırır. Leziz kremasının altında kahve çekirdeklerinin leziz acımsı tadı saklıdır. Tüm dünyada, bilhassa Avrupalılar tarafından çok fazla tüketilir. Pek çok yararı bulunan kahveyi, sağlıklı bir yaşam için uyumadan dört saat önce içmemekte fayda vardır.

Double Espresso nedir? Double Espresso, pek çok kişi tarafından sıklıkla spor ya da çalışma öncesinde tüketilir. İçerdiği zengin kafein...

Double Espresso nasıl yapılır?
Grinder’dan ince ayarlarda öğütülmüş kahve tozu, portofilter kaşığına alınır. (Double için 14gr) ardından Espresso makinesiden, en iyi lezzet için 23-27 saniye aralığında akması beklenir.

Doppio, iki Espresso’nun bir araya gelmesiyle meydana gelir.

Önemli İpuçları
Espresso nasıl akıyor? Olması gerektiği gibi mi? Yoksa hızlı ya da yavaş mı? Kaç saniyede elde edildi? Süre tutmazsa eğer kahvenin tadı yanık ya da sulu olabilir. Nasıl görünüyor? Kahve çekirdeklerinin kremasına sahip mi? Kahve artığı nasıl durumda? Portofilter kaşığında yer alan kahve artığı olması gerektiği gibi tek seferde düşüyor mu? Yoksa kuru, ıslak ya da yarısı kaşıkta mı kalıyor?