Dondurmalı Kahve Affogato Nasıl Yapılır?

Affogato nedir? Dondurmalı kahve “Affogato” en çok beğenilen kahvelerden birisidir. Affogato al caffe, eşsiz Espresso lezzetinin dondurmayla bir araya gelmesiyle yapılır. Bu ünlü İtalyan kahvesi, dondurmayla yapılmasından ötürü, kış aylarında pek tüketilmez. Ancak havaların ısınmasıyla birlikte yaz aylarında talebi oldukça fazladır.

Nefis bir lezzet sunan Affogato genellikle vanilyalı dondurma kullanılarak yapılır. Ancak zevkinize göre diğer dondurma çeşitleriyle de tüketebilirsiniz. Biraz daha ileriye gidilerek dondurmanın üzerine krem-şanti de kullanılabilir. Aynı zamanda çeşitli likörler ile de tüketildiği varyasyonları vardır. Estetik bir görüntüye sahip olması için Affogato, daha çok İspanyol kahvesi Cortado’yu andıran cam bardaklarda servis edilir. Kafein notalarına sahip Affogato’nun tatlı niteliğini taşıması sebebiyle yumuşak içimli yapılması gerekir. Bu sebeple “Single Espresso” kullanılarak hazırlanır.

Dondurmalı Kahve | Nefis bir lezzet sunan Affogato genellikle vanilyalı dondurma kullanılarak yapılır. Ancak zevkinize göre...

Dondurmalı kahve Affogato nasıl yapılır? Bu kahvenin yapımı oldukça kolaydır. Cam bir bardak içerisine tam bir top vanilyalı dondurma eklenir ve dondurmanın üzerine single bir Espresso dökülür. Enfes Affogato için hepsi bu kadardır.

Önemli İpuçları
Affogato kahvesi için de tıpkı diğer Espresso çeşitlerinde olduğu gibi en önemli olan husus Espresso’nun doğru ayarlarda hazırlanmış olmasıdır. Affogato’nun yapımında genel olarak vanilyalı dondurma tercih edilse de diğer dondurmalarla da rahatlıkla yapılabilir. Daha leziz tatlar sunmak için çikolatalı, karamelli, fıstıklı gibi dondurmalar da kullanılabilir. Unutmamak gerekir ki kullanılan dondurmanın kalitesi de önemli bir diğer husustur.