Decaf Kahve Nedir?

Decaf kahve nedir? Kafeinsiz kahve olarak bilinen decaf, uyarıcı bir madde olan kafeinin kahveden uzaklaştırılmış halidir. Diğer bir ifadeyle: kafein, kahveden silindiği için kahve artık kafeinin özelliklerini taşımamaktadır.

Kafeinin yararlarından ve zararlarından tamamen uzaksınız demektir. Decaf prosedürü ile kahve çekirdeklerinin sahip olduğu kafeinin büyük bir çoğunluğu kahveden uzaklaştırılır ve kafeinsiz olarak bilinen “decafeine” kahve elde edilir. Kafeinsizleştirme işlemi daha kahve çekirdekleri henüz kavrulmamışken, meyveden yeni çıktıları anda yeşil çekirdeklerle yapılır. “Swiss Method (Swiss Water Process)” olarak bilinen İsviçre Metodu, decaf kahveler için en kaliteli, en sağlıklı aynı zamanda en masraflı yöntemidir. Decaf kahve, daha çok kafein tüketmek istemeyenler, uykusunun kaçmasını istemeyenler, çok fazla kafein tükettiğini düşünen bireyler tarafından tercih ediliyor. Günümüzde kafeinli kahve ile kafeinsiz kahvenin arasında tat olarak anlaşılır bir fark bulunmuyor. Decaf’in kahve tarihinde ilk denemeleri Büyük Dünya Savaşı (2.Dünya savaşı) Nazi Almanyası’na kadar dayanmaktadır. O zamanlarda kafeinsiz kahve piyasaya ilk sürüldüğü sıralarda neredeyse kahve tadından tamamen yoksundu ancak günümüzde uygulanan profesyonel prosedürler ile bu sorun tamamen ortadan kaldırılmış bulunmaktadır. Yasalara göre bir kahvenin decaf olarak sayılabilmesi için % 0.1 oranından daha az kafeine sahip olması gerekiyor.

Decaf kahve nedir? | Decaf prosedürü ile kahve çekirdeklerinin sahip olduğu kafeinin büyük bir çoğunluğu kahveden uzaklaştırılır..

BELİRLİ STANDARTLAR

Peki, kafeinsizleştirme işlemi nasıl gerçekleştiriliyor? Henüz kavrulmamış olan kahve çekirdekleri saf ve temiz su yardımıyla ıslatılıyor, ardından çözeltiler yardımıyla kafeinden uzaklaştırılıyor. Daha sonrasında ıslak halde bulunan kahve çekirdekleri tekrardan kurutulup, paketleniyor ve raflarda yerini alıyor.

Bu işlem firmalardan firmaya değişiklik gösterse de genel olarak su ve çözeltiler yardımıyla yapılmaktadır. Bir kahvenin, kafeinsiz adı altında satılabilmesi için tüm işlemlerin dikkatlice yapılması gerekiyor. Eğer bir paket kahvede %0.1’den fazla kafein içerirse yasalar decaf olarak satılmasına izin vermemektedir. Henüz %100 kafeinsiz olan bir kahve paketi de yoktur, en iyileri dahi %99 oranına sahiptir. Tüm kafeinsiz kahveler çok az miktarlarda olsa da kafein bulunmaktadırlar. Göze çarpan önemli bir diğer fark ise kafeinsizleştirme işlemi sırasında decaf kahve için, Arabica yerine genellikle Robusta çekirdekleri tercih edilmektedir.

Ne var ki kahve endüstrisinde her geçen gün daha da fazla decaf kahve satılıyor çünkü insanlar tarafından decaf kahvenin daha sağlıklı olduğu düşünülüyor. Oysa ki yüksek kolestorele sahipseniz durum hiç de öyle değil ayrıca kafeinsiz kahvenin bir prosedür olduğunu unutmamak gerekir. Yine de kafein içermediği için uykunuzun kaçmasını engellemek için birebir. Her şeyde olduğu gibi, Decaf’in de yarar ve zararları bulunmamaktadır.

💡 Belki İlginizi Çeker