Cortado Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Cortado nedir? Cortado kahve son zamanlarda tanınırlığı artmaya başlamış harika bir kahvedir. İspanyol kahve kültüründen ortaya çıkan, Espresso bazlı, sütlü ve sıcak bir kahve çeşididir. İspanya’nın Basque bölgesinde bulunan Cortado çok geçmeden Kuzey Portekiz’in Galiçya bölgesinde, daha sonrada Küba’da popülerlik kazanmaya başladı. Kısa bir süre sonrada sosyal medya sayesinde dünyaca tanınırlık kazandı. Aynı zamanda diğer adıyla “Café Manchado” (sütle boyanmış kahve) olarak da bilinir.

Cortado, yavaş yudumlarla içilir, bu sebeple yanında su servis edilir. Cam bardakta servis edilen Cortado kahvesi, Espresso miktarı kadar süt içermesiyle bilinir. Çoğunlukla kahvaltı zamanlarında tercih edilen bir kahvedir. Neredeyse hiç köpük içermez. Cafe Latte’nin biraz daha sert bir sürümü olarak düşünülebilir. Espresso miktarı kadar süt ilave edilmesiyle hazırlanır. Önerim; tam yağlı ya da yarım yağlı sütten yanadır ancak badem, hindistancevizi, soya ya da yulaf sütü ile de tercih edebilirsiniz. Her bir sütte yeni bir lezzet alacağınıza emin olabilirsiniz. Cortado’nun içinde ne var? Klasik sürümünde herhangi bir şurup, aroma ya da şeker içermez. Yalnızca krema kıvamındaki sıcak süt ile Espresso’ya sahiptir. Dilerseniz de aroma ekleyerek Cortado’nuza yeni bir tat sunabilirsiniz. Espresso ve süt miktarını koruduğunuz sürece harika gidiyorsunuz demektir!

Güçlü bir Espresso ile kremsi, hafif sütün lezzetli bir kombinasyonu. Peki, Cortado kahvesi nasıl yapılır? Espresso (3cl) hazırlanır ve üzerine krema kıvamında ısıtılmış sıcak süt (3cl) ilave edilir. Son olarak Latte Art ile de bitirilir. Cortado için hepsi bu kadarla sınırlıdır. Eğer single shot yerine “Doppio” kullanarak yapacaksanız sütün iki kat olması gerektiğini unutmayın. Ne kadar Espresso o kadar süt!

Cortado Kahve | Cam bardakta servis edilen Cortado kahvesi, Espresso miktarı kadar süt içermesiyle bilinir. Çoğunlukla kahvaltı...

Kahvenin Dengesi (1:1) 30ml Espresso + 30ml süt

Cortado’nun Macchiato’dan farkı nedir?
Çok az süt içeren Macchiato, neredeyse tamamen süt köpüğünden oluşur. Bu da hacminin biraz daha küçük olmasını sağlar. Macchiato, ayrıca Cortado’ya kıyasla biraz daha güçlü kalmaktadır.

Cappuccino ve Cortado arasındaki fark nedir?
Cappuccino, daha fazla süt, daha az kahve ve daha fazla köpüğe sahiptir. Aynı zamanda hacim olarak daha büyüktür. Sonuç olarak biraz daha sert tatlar sevenler için Cortado kahve harika bir seçenektir.