Çikolatalı Kahve | Özüne bakıldığında Mocha kahvesi özünde Yemen'de yetişen, doğal olarak çikolatalı kahve çekirdeklerinden gelmektedir...

Çikolatalı Kahve Mocha Nasıl Yapılır?

Çikolatalı kahve Mocha nedir? Cafe Mocha, Espresso’ya çikolata aroması eklenmesi ile yapılan sütlü bir İtalyan kahvesidir. Çikolatalı Latte olarak da bilinir. Cafe Mocha ya da çok sık kullanılmasa da bilinen bir diğer adıyla “Mocaccino”.

Cafe Mocha neler içerir? Genellikle Latte fincanlarında servis edilen Mocha, bitter çikolatadan yapıldığı için ekstra olarak şeker ya da tatlandırıcı içermez. Ancak çikolata yerine çeşitli sos ya da şuruplar kullanılırsa bu durum değişebilir. Özüne bakıldığında Mocha kahvesi özünde Yemen’de yetişen, doğal olarak çikolatalı kahve çekirdeklerinden gelmektedir. Tüm dünyada belirli bir popülariteye sahip bu kahve çekirdekleri kısa zaman önce dünyanın en iyileri arasında yer edinmeyi başarmıştır. Ancak nadir bulunur oldukları için fiyatları da buna oranla, kahve endüstrisinde bir hayli yüksektir. Bu kahve çekirdeklerine herkes erişim sağlayamadığı için ilham yokluktan gelir ve Cafe Mocha kahve sektöründeki reçetelerde Latte’ye çikolata eklenmesiyle yerini alır.

Her nasılsa Cafe Mocha, çikolatalı olmasına rağmen çikolata severler tarafından pek tercih edilen bir kahve türü değildir. Bu yüzden talebi de epey azdır. Çünkü çikolata severler daha tatlı ve şekerli bir tat bekliyorlar ancak Mocha bunun aksine acımsı nitelikle bir bitter tadına sahip, şeker eklemeniz bile bu durumu kurtarmaz. İyi bir Mocha için, iyi bir çikolata şarttır. Kahvenin herkese hitap etmesini istiyorsanız, bitter yerine sütlü çikolata tercih edebilirsiniz. Bir Mocha’dan en iyi lezzeti almak istiyorsanız kahvenin üzerinde krem-şanti ve Marshmallow olmadığından emin olmalısınız. Eğer kalorinize dikkat ediyorsanız, Mocha sizin için uygun bir kahve olmayabilir.

Cafe Mocha’nın bitter lezzetinden dolayı kendisine özel, seçkin bir kitlesi vardır. Daha yumuşak ve daha tatlı bir kahve isteyenler bir diğer varyasyon olan White Chocolate Mocha’ya yöneliyorlar. Bu yüzden White Chocolate Mocha’nın talebi, bitter çikolatalı kahve ile kıyaslandığında epey fazla kalmaktadır.

Çikolatalı kahve Mocha nasıl yapılır? Kahve fincanına dört-beş parça çikolata (aroma, şurup ya da toz da kullanabilirsiniz) ekleyin daha sonra üzerine Espresso çekin. Ardından çikolataları kahve ile birlikte eritin. Sıcak sütü ısıtın ve kahveye ekleyin. Dilerseniz son olarak Latte Art da atabilirsiniz ya da çikolata parçaları da ekleyebilirsiniz.

  • En iyi lezzete ulaşmak için gerçek çikolataları ya da çikolata tozlarını kullanmaya çalışın.
  • Bu kahve şurupla da yapılır ancak pek tavsiye edilmez. Çikolata şurupları ne kadar iyi olursa olsunlar, tam olarak istenilen lezzeti verememektedirler. Ayrıca sağlık için yararlı değildirler.
  • Soslar genellikle “Topping” olarak adlandırılan kahve süslemelerinde kullanılsa da kahvenin içeriğinde de tercih edilebilirler. Ancak bu kahvenin doğal olarak tadını yansıtmayacaktır çünkü soslar tatlıdır ve Mochá acımsı bir lezzet taşıması gerekir. Ancak yine de kötü bir seçenek değildir, yumuşak bir tat için soslar aradığınız şey olabilir.
  • En leziz Mocha gerçek çikolatalar kullanılarak yapılır. Bu kahve için Belçika ve Alman çikolataları en ideal seçeneklerdir.