Brezilya Kahvesi Hangi Özelliklere Sahiptir?

Brezilya kahvesi dünyada en çok ihracatı yapılan yöresel çekirdeklerdir. Belirgin bir tat sunan kahve çekirdeklerinin, asit oranları düşüktür ve damakta tatlı bir tat bırakırlar. Brezilya’nın eşsiz kahve çekirdekleri çikolata, karamel, hafif cevizli gibi notalar sunarlar.

Brezilya’nın kahve konusunda tarihsel süreci göz önüne alındığında 1727 yıllarında kahvenin yeni bir gelir kaynağı olabileceğini fark eden Brezilya halkı, hükumet desteği ile çok geçmeden kahve sektörünün içerisinde yer edindiler. Çok geçmeden de yeni bir gelir kaynağı olabileceği konusunda haklı çıktılar. Kahve endüstrisi tüm dünyada giderek büyümeye başladı. 19. yüzyılın başlarında kahve diğer içeceklere kıyasla daha çok beğenilen ve sık sık tüketilmeye başlanan bir içecek olmaya başladı. Artık sadece aristokrat sınıfının değil tüm toplum kesiminin rahatlıkla erişim sağlayabileceği bir içeceğe dönüştü. Durum böyle olunca da kahveye olan talep, beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Böylelikle kahve endüstrisi çok kısa zamanda ivme kazanarak çok hızlı bir şekilde büyüme göstermeye başladı. Bu fırsat okunu lehine kullanan Güney Amerika, Brezilya ülkesi, günümüzde kahve endüstrisinde dünyanın en önde gelenleri arasında yerini korumaktadır.

Brezilya Kahvesi nedir? Brezilya’nın kahve ağaçları denizden 800-1200 metre yüksekliğinde yetişirler. Bu yükseklik çoğunu "High Grown...

Brezilya ülkesi, sahip olduğu iklim elverişliliği ve verimli topraklarıyla, kahve konusunda çok ciddi sayılarda, hatta rekor seviyelerinde üretim kapasitesine sahiptir. Brezilya’da yetişen kahve çekirdekleri yumuşak bir tada sahip olmaları nedeniyle hafif ve dengeli bir lezzet profiline sahiptirler. Bu sebeple benzersiz birçok karışımda kullanılmak amacıyla, dünyanın pek çok yerinden ciddi bir talep görürler. Dünyadaki kahve çekirdeklerinin yaklaşık 1/3’ü kadarı Brezilya tarafından yetiştirilir.

Brezilya, dünyadaki kahve ekonomisinde %60’lık pay oranı ile kahvenin en büyük ticaret ağına sahiptir. Brezilya’nın birinci sınıf kahve çekirdeklerinin çoğu, dış ülkelere doğru yola çıkmak için sevk edildiği limandan sonra “Santos” olarak adlandırılır. Brezilya’nın kahve ağaçları denizden 800-1200 metre yüksekliğinde yetişirler. Bu yükseklik çoğunu “High Grown Coffee” (yüksek standartlarda kahve) olarak nitelendirir. Brezilya kahvesi, deniz seviyesinden yüksek yerlerde yetişen diğer Arabica’ya kıyasla daha az asitlik içermeleri nedeniyle talep edilirler. Nihayetinde bu da dengeli tatlar arayanlar için göz ardı edilemeyecek bir özelliktir. Bu yöresel kahve çekirdekleri hafif tatları ve hoş kokuları nedeniyle, dünyanın pek çok farklı yerinde Espresso karışımlarında sıklıkla tercih edilirler. Unutulmamalıdır ki: Brezilya’nın kahve çekirdeklerinin kalitesi fiyatıdır.