Blend Kahve Nedir?

Blend kahve nedir? Harman kahveler, iki ve daha üzeri kahve çekirdeklerinin birbirleriyle karıştırılarak bir araya getirilmesidir. Aynı tür kahve çekirdekleri ile farklı yörelerin kahve çekirdekleri olduğu gibi farklı türlerin ve yörelerin kahve çekirdekleri de birbirleriyle sıklıkla karıştırılmaktadırlar. En sık karıştırılan kahve çekirdek türleri ise Arabica ve Robusta ikilisidir.

Kahve çekirdeklerine harmanlama işlemi neden yapılır? Kahve endüstrisinde yer alan işletmelerin pek çoğu, en iyi kahve çekirdekleri için durmak bilmeyen bir rekabet içerisindedirler. Bu yüzden de sürekli daha özgün kahveye sahip olmaya çalışırlar, daha eşsiz lezzetler bulmak için ya da kahve çekirdeklerinin krema, tat, asitlik vb. özellikleri arasında kendilerine özgü benzersiz dengelerini yakalamak gibi pek çok amaçla bu blend işlemini sık sık yaparlar. Kahve sektöründe yer alan bazı ticari işletmeler ise yalnızca kendileri için olan optimum fiyatı bulmak için bu işlemi uygularlar.

Blend Kahve nedir? Kahve ticaret ağında yer alan işletmeler ucuz üret, ucuz sat sirkülasyonu ile kahve çekirdeklerine olan talebi...

Blend kahvelerin fiyatı genellikle, yöresel (Single Origin) kahve çekirdeklerine göre çok daha ekonomik fiyatta bulunabilirler. Kahve ticaret ağında yer alan işletmeler ucuz üret, ucuz sat sirkülasyonu ile kahve çekirdeklerine olan talebi ve bağlılığı artırarak kendi kar marjlarını da bir yandan yükseltmeyi hedeflemektedirler.

Peki, en çok tutulan blend türü hangisidir?
Kahve paketlerinde en çok tutulan, beğenilen %80 Arabica kahve çekirdekleri ile %20 Robusta kahve çekirdekleri blendidir.