Arabica Kahve Çekirdeği Nedir?

Arabica kahve çekirdeği nedir? Özellikleri nedir? Arabica kahve çekirdeği en çok bilinen ve beğenilen kahve çekirdeğidir. Espresso karışımlarında sıklıkla tercih ettiğimiz ve en çok adını duyduğumuz Arabica çekirdekleri aynı zamanda ”dağ kahvesi” adıyla da tanınırlar. Bu ismi almasında ki pay ise Arabica kahve ağaçlarının deniz seviyesinden çok yükseklerde yetişmesinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda bu kahve çekirdeklerinin bir diğer adı da Arap Kahvesi’dir.

Nihayetinde Arabica, bu ismi ilk kahve çekirdeklerinin geldiği yerler olan; Etiyopya ve Yemen topraklarından almıştır. Üstelik mutlaka bilinmesi gerekir ki, ilk keşfedilen kahve çekirdeği türü de yine Arabica kahve çekirdeğidir. Arabica çekirdekleri, diğer türlere kıyasla daha yumuşak bir tat sunarlar ve daha az kafein içerirler. Arabica’nın tadının yumuşak olması ise az miktarda kafein içermelerinden kaynaklanmaktadır. Bu yumuşak tadın sevilmesindeki bir diğer sebep ise kahve çekirdeklerinin içerisinde yer alan şeker miktarının diğerler kahve çekirdeklerine kıyasla daha fazla olmasıdır. Damakta bıraktıkları o eşsiz tat, yetiştikleri yörelere göre; meyvemsi, şarabımsı, çikolatalı gibi çok çeşitli farklılıklar gösteren profilde olabilirler. Bu kahve çekirdeklerinin dış görünümleri diğer kahve çekirdek türlerine nazaran daha oval yapıda bulunurlar. Arabica, tüm dünyada pek çok kahve çeşidi arasında en gözdedir.

Arabica kahve çekirdeği neden bu kadar özeldir? Arabica, tüketiciler ve üreticiler tarafından en çok talep gören ve aynı zamanda..

Arabica, tüketiciler ve üreticiler tarafından en çok talep gören ve aynı zamanda hiç şüphesiz en leziz kahve çekirdekleri olarak bilinirler. Arabica, tat ve kalite olarak en üst düzeydir, yorum yok. Fakat tüm Arabica çekirdekleri tabii ki aynı değildir, yörelerine göre yine kendi aralarında kalite sırasına göre ayrılırlar. Aynı zamanda yetiştirilmesi de en zahmetli ve yorucu olan da yine bu kahve çekirdekleridir. Arabica’nın kahve ağaçları diğer kahve çekirdeklerine göre daha az hasat verirler ve daha dayanıksızdırlar. Hasat zamanı yorucudur, diğer kahve çeşitlerine göre uzun sürer.

Arabica kahve çekirdeğinin pazardaki konumu nedir?

Arabica kahve çekirdeği yetiştirmek emek ister. Yetiştiriciliği için kahve ağaçlarının denizden belirli seviyede yüksekte olması gerekmektedir. Bu yüzden fiyatı rakiplerine göre daha yüksektir. Tüm bunlara rağmen dünyadaki kahve üretiminin büyük çoğunluğu (yaklaşık 4/3’ü) Arabica kahve çekirdeklerinden karşılanır. Kalan pay dilimlerinin büyük kısmında ise Robusta kahve çekirdekleri yer alır. Ardından geriye kalan küçük bir pay da diğer çeşitler olarak dağılır. Robusta’da tüketilen bir kahve fincanı genellikle yeterli gelir ve ikincisi istenmez. Bu durum kahve çekirdekleriyle doğrudan ilgilidir. Ancak eğer bir Arabica içtiyseniz muhtemelen ardından ikinciyi kahveyi de istersiniz.